O „Cenu kanadskej armády“

Anonim

V systéme bojového výcviku pozemných síl krajín NATO je veľký význam faktoru konkurencieschopnosti, ktorý sa najjasnejšie prejavuje v rôznych súťažiach medzi posádkami tankov, posádkami zbraní, podjednotkami, jednotkami, formáciami a dokonca aj armádnymi skupinami.

Podľa názoru západných vojenských expertov by v kontexte redukcie konvenčných ozbrojených síl a výzbroje mala byť osobitná pozornosť venovaná zvýšeniu úrovne výcviku vojakov, predovšetkým personálu tankových jednotiek a formácií - údernej sily zeme. sily.

Vysoká profesionalita tankových posádok ozbrojených síl krajín Aliancie sa dosahuje tak bežným výcvikom v systéme bojového výcviku, ako aj prípravou a konaním súťaží, z ktorých najdôležitejším je čerpanie kanadskej armády. Trofej

Obrázok
Obrázok

Oficiálny znak súťaže v roku 1963

Súťaže tankistov sa konajú od roku 1963 z iniciatívy velenia kanadských pozemných síl. Súčasne bola stanovená cena na ocenenie víťazov - strieborný model tanku Centurion. Organizátori súťaže nie bez dôvodu verili, že budú slúžiť na zvýšenie úrovne požiarneho výcviku tankových posádok pozemných síl nasadených v stredoeurópskom operačnom stredisku, na nadviazanie užších priateľských vzťahov medzi vojenským personálom rôznych krajín NATO..

Obrázok
Obrázok

Hlavnou cenou je strieborný model tanku „Centurion“

Počas súťaže o „Cenu kanadskej armády“sa testuje požiarny výcvik posádok tankov. Pri príprave na ne sa medzi mechanikmi vodičov konajú súťaže o výmenu cisternových motorov, ktorých výsledky nie sú zahrnuté v celkovom poradí tímov.

Obrázok
Obrázok

Pokiaľ ide o streľbu z tankov, tímy súťažia o presnosti zásahu a rýchlosti streľby. Hlavným cieľom je zasiahnuť ciele z dela a guľometu vo dne v noci z pokoja a v pohybe na vzdialenosť od 800 do 2400 m v minimálnom čase.

Cena sa hrala v podmienkach postupného komplikovania situácie. Na začiatku je streľba z miesta jednotlivými posádkami na ciele, ktorých vzdialenosť je známa. Potom posádky v podjednotkách strieľajú z miesta a za pohybu na nehybné a pohybujúce sa ciele, ktoré sa objavujú v rôznych vzdialenostiach.

Súťaže sa konali každé dva roky. Do roku 1983 boli bojom o prvenstvo medzi jednotlivými tankovými čatami krajín NATO. Tímy severných a stredných armádnych skupín boli oficiálne zastúpené v súťažiach, z ktorých každá obsahuje 10 až 12 tankových čiat z rôznych krajín, posádky však nebojovali ani tak o víťazstvo armádnej skupiny, ako o česť pozemné sily svojich krajín. Preto je podľa výsledkov súťaže určený neoficiálny víťaz medzi četami.

Každá súťaž prináša svoje prekvapenia.

V roku 1987 získali americké tankové posádky pohár v Abramse, tretie miesto obsadila aj americká tanková čata a druhé miesto obsadili účastníci Leopard-2. Posledné miesto obsadili Briti, ktorí jazdili na tankoch Challenger, čo výrazne podkopalo prestíž britskej výroby tankov vo všeobecnosti, a najmä spoločnosti Vickers. V dôsledku toho Británia neposlala svoje posádky do súťaže v roku 1989.

V roku 1989 sa súťaže konali 9.-23. júna v Nemecku na základe tréningového centra Bergen-Hone (Hanover). Ich organizátori urobili všetko pre to, aby priniesli prvky skutočného prostredia bojiska. Ak v roku 1987 každá čata dostala rovnaký počet cieľov v jednej kombinácii, potom v roku 1989 - v rôznych. V poslednej súťaži sa nočné natáčanie konalo po prvý raz. Rozmery terčov inštalovaných v dosahu nad 1500 m sa zmenšili z 230 x 230 cm na 165 x 190 cm a pri kratších - na 110 x 190 cm.

V súťažiach v roku 1989 sa bojov o čestnú trofej zúčastnilo 21 tankových čát. Velenie Severnej armádnej skupine predstavovalo desať čiat (po dvoch od 1 armádneho zboru Belgicka a 1 armády Holandska, po troch - 1 armádny zbor Spolkovej republiky Nemecko a 2 obrnené transportéry USA). O velenie Ústrednej skupiny armád hralo 11 čiat (po tri z 2. armádneho zboru Spolkovej republiky Nemecko, z 5. a 7. armádneho zboru USA, dva - zo 4. kanadskej námornej brigády).

V súlade s podmienkami súťaže posádky tankov v čatách strieľali z kanónov na 32 terčov a z guľometov na 80, ktoré zdvíhali a padali ciele tankov, ktoré sa objavili na 40 sekúnd, a ľudské postavy. Každý tank mal 12 nábojov a 250 nábojov v pomere jeden stopovač k trom konvenčným. Okrem streliva boli vydané štyri náboje a 125 nábojov, ktoré bolo možné použiť iba so súhlasom rozhodcov.

Súťaž zahŕňala päť etáp. Najprv sa strieľalo zo stojacej polohy z dela, najskôr na dva a potom na štyri ciele umiestnené v rôznych vzdialenostiach. V druhej fáze posádky strieľali za pohybu z guľometov na štyri ciele, ktoré sa objavili 10 -krát, a z dela na dva. Treťou etapou je streľba zo stojacej polohy s delom na osem cieľov nastavených v rovnakom dosahu. Štvrtá etapa zahŕňala streľbu za pohybu na tri ciele z dela a na štyri ciele, ktoré sa objavili 10 -krát z guľometu. V piatej etape posádky strieľali z kľučky z dela, najskôr na päť, potom na osem terčov.

Obrázok
Obrázok

Výsledky súťaže boli vyhodnotené v bodoch, ktoré boli zhrnuté na základe nasledujúcich ukazovateľov: 10 000 bodov bolo udelených za porazenie 32 terčov z dela; 8, 5 tisíc - pre najvyššiu rýchlosť streľby so stupnicou „čas detekcie cieľa - výstrel“od 1 do 40 s; 500 - dodatočný bonus za zasiahnutie 32 cieľov; 1600 - cena posádke tanku za 16 odpalov zasiahnutých cieľov z kanónu; 25 - za zasiahnutie každého cieľa guľometom (spolu 2 000 bodov). Maximálny počet bodov, ktoré by čata teoreticky mohla získať, bol teda 22 600.

Napriek tomu, že víťaz medzi tankovými čatami nebol oficiálne určený, autoritatívny rakúsky vojenský časopis „Troop-pendinst“predstavil ich výsledky, z ktorých desať je uvedených v tabuľke.

Oficiálne výsledky súťaže: prvé miesto obsadil tím Severnej armádnej skupiny (priemerný počet bodov získal tanková čata, 13 951), druhé - tím Strednej armádnej skupiny (13 436).

Systém bodovania zahrnoval nielen počet zasiahnutých cieľov, ale aj rýchlosť streľby. V poslednom type súťaže obsadili prvých päť miest čaty, ktoré predvádzali na tankoch Leopard-2. Priemerný čas, počas ktorého detekovali a zasiahli cieľ, bol 13 sekúnd a na tankoch Leopard-2 posádky vyriešili tieto úlohy asi dvakrát rýchlejšie ako na M1A1 Abrams. Najlepší čas ukázala čata pozemných síl Holandska.

Z albumu holandského tankistu M. Haymana venovaného súťaži tankistov o „Cenu kanadskej armády“v roku 1987.

V roku 1987 sa súťaž konala od 16. do 19. júla vo výcvikovom stredisku Grafenvohr v Bavorsku. Holandský tím obsadil v týchto súťažiach štvrté miesto, Kanaďania tretí, Nemci druhé a Američania prvé.